ANATOLİAN AJANS HİZMETİNİZE AÇILDI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Felipe Massa

Felipe Massa Empty Felipe Massa

Mesaj tarafından anatolianajans Cuma Ocak 11, 2008 7:47 am

Geçen sene harikaydı. Geçen seneyi nasıl tarif edersin?
Felipe Massa: Sene çok iyiydi. Şampiyona ve benim için çok özel bir gün olan evliliğim için çok güzel bir kutlama ile bitti. Bu yüzden gerçekten mutluydum

Felipe, kariyerinin zirvesinde bir pilot olarak hâlâ yıldan yıla yarıştan yarışa nasıl gelişebiliyorsun?
FM: Bir pilot her zaman öğrenir. Özellikle de yıldan yıla değişen kurallar çerçevesinde Formula 1'de. Belki lastiklerin değişimi ve elektronik değişimler. Bu yüzden öğrenecek bir şey her zaman vardır. Bu yüzden her sene yeni bir şeyler vardır.

Kurallar nedeniyle bu böyle. Ayrıca bir önceki senelerde neyi doğru neyi yanlış yaptığımız üzerine de odaklanmamız gerekecek.

Stefano Domenicali'nin gelişi ve yeni görevi ile ilgili neler düşünüyorsun?
FM: Stefano'yu uzun zamandır zaten tanırım. Ferrari'ye ilk geldiğim günden beri onu tanırım. Jean Todt hâlâ orada ve bu sene takımın bir parçası olacak. Stefano, farklı kuralları yönetecek, aynı Jean'ın şimdiye kadar yaptığı gibi. Ama Stefano'da büyük potansiyel var. Geçmişte Ferrari insanlar değiştirdi ama mentalite her zaman oradaydı. Bir grup olarak mentalite aynı.

Felipe, bu aracın içinde en son seni ne endişelendiriyor, çekiş kontrol, startlar, ne? seni endişelendiren bir şey var mı?
FM: Startlar tabii ki artık daha insansı olacak. Çünkü, elektronik kontrollere sahip değilsiniz. Bu yüzden startta araç için elektronik kontrolü siz yapmalısınız. Yani şüphesiz startta, pilotun etkisi daha fazla olacak. Geçen seneye kadar teknisyenler startı bize hazırladı, bir şekilde, şimdi ise hepimiz araçlara eşit temelde sahip olacağız. Bizim için daha eğlenceli olacak.

Çekiş kontrol, diyelim ki geçmişte elektroniklerin yaptığının üstesinden gelmemiz gerekiyor. Burdan, bunun farklı bir gezegenden gelen bir şey olduğu anlamına çıkarılmasın, hayır, sadece öğrenmeli ve pedallarda daha yumuşak olmalıyız. Sezon sonunda çekiş kontrol sistemi ile elde edilen tur zamanları ile aşağı yukarı aynı tur derecelerini görüyorum. Bu yüzden yeni kurallarla tutunma zorluk geldiği anlamı çıkmaz.

Bu kurallar, aracı nasıl idare etmemiz konusunda bizi değişikliklere yöneltecek. Bir start için, çekiş kontrol için ama bunun yanında da yarış sırasında aracı nasıl kullanacağımız konusunda da. Çünkü eğer çok agresifsen, lastikleri çok kısa sürede mahvedebilirsin. Çekiş kontrolsüz biraz daha dikkatli olacağız. Lastiklerin aşınmaması için biraz daha farklı sürüş yapacağız. Tabii ki bunu öğrenmemiz gerekiyor, bunu optimize etmeyi öğrenmemiz gerekiyor.

Bu aracı gelecek hafta Jerez'de süreceksin. Geçen seneye nazaran bu araçtan performans açısından ne bekliyorsun? Ve ayrıca, Monza'dan bahsettin, ama bu olanlar nasıl önlenebilir; zamanında yeterince denenmemiş bazı parçalar gibi duruyor. Dayanıklılığı geliştirmek amacıyla işleri daha iyi yapmak için plan yapmak mümkün mü?
FM: Monza'daki sorun yarıştan hemen sonra çözüldü. Şimdi, sorun yok, yeni bir araca sahibiz ve (yeni aracın) dayanıklılığını görmemiz lazım. Geçen sene yarışlarımızı sona erdiren dayanıklılık sorunları nedeniyle bir çok puan kaybettik. Bu yüzden bu sene, bu sezon, araçta sorun olup olmadığını görüp anlamak için çok çalışacağız. Böylece yüzde 100 dayanıklı olacak bir araçla şampiyonaya başlamayı umuyorum

Ortaya çıkan perfornas için, tamam, araç yeni. İçinde yeni olan çok şey var. Kişisel olarak, şampiyona başlamadan hemen önce aracın hazır olacağını düşünüyorum. Bu yüzden aracı geliştirmemiz gerekiyor. Jerez'deki tur zamanlarının geçen senenin sonudaki sürelerden pek uzak olmasa bile.

Gördüğümüz numaralar, rüzgâr tünelindeki veriler olumlu. Ama tabii ki diğerlerinin ne yapacağını da görmemiz gerekiyor. Çünkü, verileriniz inanılmaz bile olsa, sizden daha çok geliştikleri için daha hızlı giderlerse, yeni araçlarında daha fazla çalışmışlardır. Bu yüzden, bunu yarış pistinde görmemiz gerekiyor. Şampiyonanın ilk yarışıyla birlikte bazı kesin sonuçlara sahip olamaız lazım.

Bu sene daha büyük bir baskı ile mi başa çıkıyorsun, kişisel ve psikolojik açıdan, ve ikinci olarak, içerden gören olarak, neden Hamilton özel?
FM: Herhangi bir baskı hissetmiyorum. Aşağı yukarı yine aynı olacak. Ama Kazanmak için baskı altındaydık. Çünkü, iki senedir kazanamıyorduk ve kazandık. Önde olduğumuz için baskı devam ediyor. Çünkü, geçen sene kazandık. Bu yüzden baskı aynı olacak.

Ferrari gibi bir takım adına yarışırken daima baskı altındasındır. Ama tek şey, işini yapman ve ne söylerse söylesin, sen sürdüğünde işler ortaya çıkar. Hesaba katılan şey, takımın mentalitesidir.

Hamilton için ise, Formula 1'deki ilk sezonu olmasını göz önüne alarak, Formula 1'deki ilk senesi ve gerçekten hızlı sürdü. Ayırca önemli bir referans olan takım arkadaşına nazaran istikrarlı bir sezon geçirdi.

Yarışlar kazandı ama bundan ayrı olarak sezon boyunca istikrarlıydı. Yeni gelen biri olarak bu durum herkesi etkiledi. Son 2 yarışta neler olduğunu bilmiyorum

Bu denli inanılmaz bir sezon geçirip onun gibi bitirmek pek iyi degil. Hamilton'a saygı duymalıyız. Ona iyi bakmalıyız. Hem gelecek sezon hem de gelecekte.
anatolianajans
anatolianajans
ajans sahibi
ajans sahibi

https://anatolianajans.yetkin-forum.com

- Similar topics